För 1 månad sen så bestämde du dig för att sluta med nattblöja. Det beslutet tog du helt själv och sa till pappa Nej ingen blöja. Ingen olycka än så länge och det går hur bra som helst. Dock var det en kväll som du kände dig orolig och bad pappa om en blöja. Men när jag kom hem så var du fortfarande vaken och valde då att ta bort blöjan.
Så vi har bara kört på, hon har inte begärt blöjan en enda gång och vaknar torr varje morgon. Men så en morgon så vaknar hon i ren panik och då hade hon kissat. Hon skämdes stackarn, så jag pratade med henne och sa att det gör inget alls och att olyckor händer. Hon ska absolut inte skämmas och att hon är jätteduktig ändå som försöker. Jag kramade om henne länge, berömde henne och sa att jag älskar henne mest av allt. Jag menar, det är första gången som det hände och då hade gått ca 3 veckor sen hon beslutade sig för att sluta med blöja på natten.
Men efter det så har det inte hänt några fler olyckor och hon är så duktig. Hon är så medveten av sig och hon säger verkligen till när hon behöver kissa. Vår stora tjej! 🥰


0